Čo je akvakultúra?
Akvakultúra zahŕňa chov rýb, mäkkýšov, kôrovcov a ostnatokožcov a dokonca rias vo vode – či už ide o sladkú alebo morskú vodu alebo mierne slanú vodu. Akvakultúra je jedným z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich odvetví produkcie potravín a má čoraz väčší význam pre výživu obyvateľstva a hospodársky rast.
To však nie je všetko! Niektoré druhy akvakultúry môžu takisto pomôcť chrániť a obnovovať vodné ekosystémy a znižovať vplyvy zmeny klímy.
Akvakultúra je rôznorodá! Je možná na pevnine v umelých nádržiach alebo prírodných nádržiach, v moriach alebo brakických vodách. Sladkovodné pstruhy sa najčastejšie chovajú v umelých vodných tokoch, zatiaľ čo kapry v rybníkoch.
Morské ryby ako lososy, zubatice, morony alebo sciény sivé sa chovajú v sieťových klietkach na mori. Na druhej strane, v prípade kôrovcov a morských rias sa využívajú laná zavesené v chránených zálivoch, z ktorých sa zbierajú prichytené exempláre po dosiahnutí adekvátnej veľkosti.

Prínosy akvakultúry EÚ
- Nové pracovné miesta
Podpora miestneho hospodárstva a tradícií
- Nižší dovoz
Ryby a morské plody vysokej kvality
- Potraviny vyrobené bližšie k domovu
Nižší vplyv na životné prostredie
Ako EÚ zvyšuje udržateľnosť akvakultúry?
Usmernenia EÚ pre akvakultúru podporujú víziu udržateľnej a konkurencieschopnej akvakultúry. Tieto usmernenia
- uľahčujú prístup k územiam a vode, aby mohla akvakultúra v EÚ naďalej rásť,
- minimalizujú negatívne vplyvy akvakultúry a podporujú druhy akvakultúry, ktoré sú šetrnejšie k životnému prostrediu,
- zlepšujú normy týkajúce sa zdravia a dobrých životných podmienok zvierat,
- pomáhajú sektoru akvakultúry prispôsobiť sa zmene klímy a zmierniť jej účinky,
- podporujú výskum, inovácie a rozvoj zručností,
- podnecujú diverzifikáciu produkcie, aby zahŕňala nové perspektívne druhy, ako sú riasy alebo morské bezstavovce (mäkkýše, ježovky alebo holotúrie).

Akvakultúra EÚ v číslach
V roku 2022 malo odvetvie akvakultúry EÚ podiel na celosvetovej produkcii tesne pod 1 %.
V roku 2022 predstavovala odhadovaná hodnota akvakultúrnej produkcie v EÚ zhruba 4,8 miliardy eur.
V roku 2022 pracovalo v akvakultúre 73 000 ľudí.
EÚ je do veľkej miery závislá od dovozu, keďže viac než 70 % rýb a kôrovcov, ktoré konzumujeme, pochádza spoza hraníc Únie.
Väčšina akvakultúry je sústredená v štyroch krajinách EÚ: Španielsku (24 %), Francúzsku (18 %), Grécku (12 %) a Taliansku (10 %), ktoré spoločne predstavujú 64 % celkovej produkcie EÚ.
Najviac pestovanými druhmi sú slávky, pstruhy, ustrice, zubatice, morony a kapry. Mäkkýše, najmä slávky, ustrice a lastúrniky, tvoria viac ako polovicu celkovej produkcie akvakultúry v EÚ.