Zoznámte sa s ľuďmi a miestnymi komunitami podieľajúcimi sa na úspechoch akvakultúry v EÚ. niektorí z nich zachovávajú spôsob života, ktorý trvá už celé stáročia. Spoznajte prácu európskych producentov – na pobreží Atlantiku, pri Baltskom mori, v strednej Európe a pri Stredozemnom mori.
Záliv Mali Ston je známy svojimi ustricami. Tu žije Vedran Kunica, ktorý je už viac ako desaťročie predsedom miestneho združenia producentov ustríc.
Miestni chovatelia používajú tradičné laná, ktoré umiestňujú do hĺbky 8–15 metrov pod hladinou.
Záliv nielenže poskytuje vynikajúce podmienky pre ustrice, ale tieto živočíchy tu zohrávajú aj kľúčovú úlohu v prirodzenej filtrácii vody z nadbytočných látok, ako je fosfor či dusík.

V srdci biosférickej rezervácie Camargue v južnom Francúzsku žije Caroline Scotti, ktorá zmenila svoju vášeň na zmysel života.
Caroline, bývalá laboratórna technička, teraz spolu s manželom Paulom úspešne podniká v oblasti chovu slávok.
Spoločne produkujú 20 až 35 ton týchto mäkkýšov ročne, zásobujú miestne trhy a zaručujú najvyššiu kvalitu a chuť týchto produktov.

Koncom 50. rokov 20. storočia začal starý otec Philippa Mohnena rodinnú farmu na chov pstruhov v obci Stolberg-Schevenhütte neďaleko Kolína.
Firmu, do ktorej patria štyri okolité rybie farmy, dnes vedie vnuk Philipp.
Predávajú čerstvé a údené pstruhy, ako aj živé ryby ďalším producentom po celom Nemecku.

Anna Kaloumenou pracuje na gréckom ostrove Evia ako riaditeľka predaja rybej farmy, ktorú založil jej otec s priateľom.
Firma sa zaoberá chovom morón striebristých a zubatíc pri pobreží ostrova, pričom používa špeciálny program kŕmenia na zníženie znečistenia.
Farma vyvíja maximálne úsilie o ochranu morskej biodiverzity a miestnych biotopov.

Bence Puskás je zástupcom riaditeľa vo farme na chov kaprov. Firma má sídlo v maďarskej obci Biharugra v južnej časti Veľkej dunajskej kotliny.
Ryby sa chovajú v obnovených rybníkoch a v tomto takmer prirodzenom biotope sa darí voľne žijúcim druhom, z ktorých mnohé sú chránené.
Produkované ryby sa živia planktónom a lokálnym krmivom, pričom sa vyznačujú vysokou kvalitou a rozumnou cenou.

Thomas Doherty je spolumajiteľom farmy na ekologický chov lososa v blízkosti Castlebaru v grófstve Mayo na odľahlom a krásnom pobreží Atlantického oceánu.
Chov rýb umožňuje Thomasovi a jeho priateľom a susedom zostať v regióne, kde sú pracovné príležitosti obmedzené. Vďaka tejto činnosti sa miestnej komunite darí.

Massimo Genari je chovateľ lastúrnikov z regiónu Goro, krásnom regióne v delte rieky Pád v Taliansku.
Teraz je riaditeľom firmy Consorzio di Pescatori di Goro, no jeho cesta k akvakultúre sa začala už útlej mladosti, keď ako chlapec pomáhal otcovi pri zbere lastúrnikov.
Miestni pestovtelia tu používajú špeciálne techniky, ktoré týmto živočíchom zaručujú najlepšie možné podmienky chovu.

Eduardo Soler Torres pracuje vo firme Avramar, ktorá sa zaoberá chovom stredomorských rýb vysokej kvality.
Je v tejto firme zodpovedný za uplatňovanie postupov, ktoré sú šetrnejšie k životnému prostrediu.
Spoločnosť chová sciénu sivú a ďalšie druhy rýb pri pobreží El Campello v Španielsku.

Morský biológ Göran Nylund je spoluzakladateľom a výskumným pracovníkom vo farme Nordic Sea Farm, ktorá má sídlo v Grebbestade neďaleko Göteborgu.
Spoločnosť sa zaoberá prevažne pestovaním a spracovaním rias (cukrová riasa a morský šalát), ktoré sa používajú ako potraviny, biomateriál, krmivo pre zvieratá, hnojivo a zložka liekov.
