Mi az az akvakultúra?
Az akvakultúra a halak, a kagylófélék, sőt az algák vízben való tenyésztését jelenti. A víz lehet édesvíz, tengervíz vagy a kettő között. Ez az egyik leggyorsabban növekvő élelmiszer-ágazat, és egyre jelentősebb szerephez jut a világ lakosságának élelmezése és a gazdaságok fellendítése szempontjából.
És ez még nem minden. Az akvakultúra bizonyos típusai segítenek a vízi ökoszisztémák megőrzésében és az éghajlatváltozás hatásainak mérséklésében.
Az akvakultúra a legkülönfélébb lehet: ki lehet alakítani a szárazföldön (mesterséges vagy természetes vizekben), az óceánban, vagy brakkvizekben. Az édesvízi pisztrángot gyakran mesterségesen kialakított vízfolyásokban tenyésztik, míg például a pontyokat tavakban.
A tengeri halakat, például a lazacot, durbincsot, sügért vagy sashalat a tengerből halásszák, hálóval, a kagylófélék és a moszatok pedig a tenger védett öbleiben kifeszített kötelekre tapadva fejlődnek, amíg elég nagyok nem lesznek ahhoz, hogy le lehessen őket szedni.

Az uniós akvakultúra előnyei
- Munkahelyeket teremt
Támogatja a helyi gazdaságot és hagyományokat
- Csökkenti az importtól való függőséget
Biztosítja a magas minőségű halat és egyéb tengeri eredetű élelmiszert
- A termelés nem távoli országokban zajlik
Környezetbarát
Hogyan teszi az EU fenntarthatóbbá az akvakultúrát?
Az akvakultúrára vonatkozó uniós iránymutatások célja, hogy fenntarthatóbbá és versenyképesebbé tegyék az ágazatot. Az iránymutatások:
- megkönnyítik a területhez és a vízhez való hozzáférést, hogy az uniós akvakultúra-ágazat zavartalanul növekedhessen;
- a lehető legkisebbre csökkentik az akvakultúra hatását és előmozdítják az akvakultúra környezetkímélőbb formáit;
- javítják az állatok egészségére és jólétére vonatkozó előírásokat;
- támogatják az akvakultúra-ágazatot az éghajlatváltozás következményeihez való alkalmazkodásban és azok enyhítésében;
- előmozdítják a kutatást, az innovációt és a készségfejlesztést;
- az algák vagy tengeri gerinctelen állatok (például a puhatestűek, tengeri sünök vagy tengeri uborkák) bevonásával ösztönzik a termelés diverzifikálását.

Tények az uniós akvakultúráról
2022-ben a globális akvakultúrás termelés kevesebb mint 1%-a származott az EU-ból.
2022-ben az uniós akvakultúrás termelés becsült értéke 4,8 milliárd euró volt.
2022-ben 73 000 fő dolgozott az akvakultúra-ágazatban.
Az EU az importra támaszkodik: az Unióban elfogyasztott halak és kagylófélék több mint 70%-a harmadik országokból származik.
Az akvakultúra-tevékenység nagy része négy uniós országra koncentrálódik: Spanyolországra (24%), Franciaországra (18%), Görögországra (12%) és Olaszországra (10%). Ezekből az országokból származik az uniós akvakultúrás termelés összesen 64%-a.
A leggyakrabban tenyésztett fajok a kagylók, a pisztráng, az osztriga, a durbincs, a sügér és a ponty. A tenger gyümölcsei, különösen a kagylófélék és az osztrigák az EU akvakultúrás termelésének több mint felét teszik ki.