Dowiedz się więcej o osobach i lokalnych społecznościach odpowiedzialnych za sukces akwakultury w UE. Część z nich kultywuje styl życia znany od stuleci. Poznaj pracę europejskich producentów – u wybrzeży Atlantyku, nad Morzem Bałtyckim, w Europie Środkowej i nad Morzem Śródziemnym.
Zatoka Mali Ston słynie z ostryg. Mieszka tu Vedran Kunica, od ponad dekady przewodniczący lokalnego stowarzyszenia producentów ostryg.
Tutejsi hodowcy wykorzystują tradycyjne liny (takle), które umieszczają na głębokości 8–15 metrów pod powierzchnią.
Zatoka gwarantuje doskonałe warunki dla ostryg, a hodowane tu zwierzęta odgrywają kluczową rolę w naturalnej filtracji wody z nadmiernie nagromadzonych substancji, takich jak fosfor czy azot.

W sercu rezerwatu biosfery Camargue w południowej Francji Caroline Scotti spełnia się w swojej pasji.
W przeszłości pracowała jako techniczka w laboratorium, ale teraz – wspólnie z mężem Paulem – prowadzi dobrze prosperującą farmę omułków.
Razem produkują oni od 20 do 35 ton tych skorupiaków rocznie, zaopatrując lokalne targowiska i gwarantując najwyższą jakość i walory smakowe.

W późnych latach 50-tych XX wieku dziadek Philippa Mohnena założył rodzinne gospodarstwo hodowli pstrąga w Stolberg-Schevenhütte niedaleko Kolonii.
Teraz firmę, w skład której wchodzą cztery okoliczne gospodarstwa rybackie, prowadzi wnuk Philipp.
Pstrąga sprzedaje się tu w formie świeżej lub wędzonej, choć inni niemieccy producenci skupują również ryby żywe.

Anna Kaloumenou jest menadżerką ds. sprzedaży w położonym na greckiej wyspie Evia gospodarstwie rybackim, które założyli jej ojciec wraz z przyjacielem.
Firma zajmuje się hodowlą okoni morskich i dorad u wybrzeży wyspy, stosując specjalny program karmienia, aby ograniczać zanieczyszczenie.
Gospodarstwo robi wszystko, by chronić różnorodność biologiczną i lokalne siedliska.

Bence Puskás pełni stanowisko zastępcy dyrektora w gospodarstwie hodującym karpie. Firma ma siedzibę w Biharugra w regionie Południowej Wielkiej Niziny na Węgrzech.
Ryby hoduje się tu w rekultywowanych stawach. Zbliżone do naturalnych siedliska stwarzają doskonałe warunki dla dzikich gatunków, z których wiele to gatunki chronione.
Produkowane tu ryby żywią się planktonem i lokalną paszą, a wyróżnia je wysoka jakość i rozsądna cena.

Thomas Doherty jest współwłaścicielem hodowli łososia u pięknych wybrzeży Atlantyku w pobliżu Castlebar w hrabstwie Mayo.
Hodowla ryb umożliwia Thomasowi oraz jego przyjaciołom i sąsiadom życie w regionie, w którym możliwości zatrudnienia są ograniczone. To dzięki takiej działalności lokalna społeczność ma się dobrze.

Massimo Genari zajmuje się chowem małży w Goro, pięknym regionie położonym w delcie rzeki Pad we Włoszech.
Obecnie jest dyrektorem firmy Consorzio di Pescatori di Goro, ale swoją przygodę w akwakulturze zaczynał już jako mały chłopiec, pomagając swojemu ojcu przy zbiorach małży.
Tutejsi hodowcy wykorzystują specjalne techniki gwarantujące najlepsze możliwe warunki chowu dla zwierząt.

Eduardo Soler Torres pracuje w firmie Avramar zajmującej się hodowlą wysokiej jakości śródziemnomorskich ryb.
Jest on odpowiedzialny za stosowanie przez Avramar praktyk bardziej przyjaznych środowisku.
Przedsiębiorstwo hoduje kulbiny i inne ryby u wybrzeży El Campello w Hiszpanii.

Biolog morza Göran Nylund jest współzałożycielem i badaczem w Nordic Sea Farm z siedzibą w Grebbestad niedaleko Goteborga.
Przedsiębiorstwo prowadzi działalność głównie w obszarze uprawy i przetwarzania alg (listownicy cukrowej i sałaty morskiej), mających zastosowanie jako artykuł spożywczy, biomateriał, pasza dla zwierząt, nawóz oraz składnik leków.
