Seznamte se s lidmi a místními komunitami, které stojí za úspěchem akvakultury v EU. Některé z nich udržují způsob života známý již po staletí. Seznamte se s prací evropských výrobců, kteří působí na pobřeží Atlantského oceánu, Baltského moře, ve střední Evropě a v různých oblastech Středomoří.
Malostonský záliv, proslulý ústřicemi, je domovem Vedrana Kunici, který je již více než deset let předsedou sdružení místních producentů.
Farmáři zde chovají ústřice tradičním způsobem: na dlouhých šňůrách v hloubce 8 až 15 metrů.
Nejenže se tam ústřicím velmi daří, ale hrají tam také zásadní úlohu v přirozeném filtrování vody, protože spotřebovávají nadměrné množství živin, fosforu a dusíku.

V samém středu biosférické rezervace Camargue v jižní Francii působí Caroline Scottiová, jíž se její vášeň stala profesí.
Caroline byla původně laboratorantkou. Nyní se svým manželem Paulem provozuje úspěšný podnik s chovem slávek.
Společně vyprodukují 20–35 tun ročně a slávky dodávají přímo na místním trhy, aby byla zajištěna jejich výjimečná jakost a chuť.

Koncem 50. let 20. století zahájil dědeček Philippa Mohnena chov pstruhů ve vlastnictví rodiny ve Stolbergu-Schevenhütte poblíž Kolína nad Rýnem.
Jeho vnuk Philip dnes provozuje společnost, která se skládá ze čtyř rybích farem v této oblasti.
Prodávají čerstvé a uzené pstruhy, jakož i živé ryby jiným producentům v Německu.

Na řeckém ostrově Euboia pracuje Anna Kaloumenou jako manažerka prodeje na rybí farmě, kterou založil její otec a jeho přítel.
Na moři nedaleko pobřeží ostrova produkují zubatce obecného a mořčáka evropského a používají při tom zvláštní program krmení, jehož cílem je snížit množství odpadu.
Společnost usilovně pracuje na ochraně biologické rozmanitosti moří a místního stanoviště.

Bence Puskás je zástupcem generálního ředitele kapří farmy v maďarské Biharugře, která se nachází v jižní části Velké uherské nížiny.
Ryby se chovají v obnovených rybnících, v prostředí, které se blíží podmínkám volné přírody a kde žije i několik chráněných druhů.
Produkují vysoce kvalitní a cenově dostupné ryby, které se živí planktonem a místními plodinami.

Na odlehlém a krásném atlantském pobřeží Irska spoluvlastní Thomas Doherty ekologický chov lososa nedaleko Castlebaru v hrabství Mayo.
Chov ryb umožňuje Thomasovi a jeho přátelům a sousedům zůstat v oblasti s omezenými pracovními příležitostmi. Díky tomu se místní komunitě dobře daří.

Massimo Genari je chovatel škeblí v obci Goro, v malebné oblasti delty italské řeky Pád.
V současné době je generálním ředitelem podniku Consorzio di Pescatori di Goro. V akvakultuře začal pracovat jako chlapec a pomáhal svému otci sbírat škeble.
Ve zdejším chovu se používají speciální techniky, aby byly pro jeho produkt zajištěny optimální přírodní podmínky.

Eduardo Soler Torres pracuje pro podnik Avramar, který produkuje vysoce kvalitní středomořské ryby.
Je odpovědný za postupy Avramaru šetrné k životnímu prostředí.
Společnost chová smuhu královskou a jiné druhy ryb nedaleko pobřeží u španělské obce El Campello.

Mořský biolog Göran Nylund je spoluzakladatelem a výzkumným pracovníkem v podniku Nordic Sea Farm, který se nachází v Grebbestadu poblíž Göteborgu.
Hlavní činností podniku je pěstování a zpracování dvou druhů řas, které se používají k výrobě potravin, biomateriálů, krmiv a hnojiv, jakož i ve farmaceutickém průmyslu.
