Какво представлява аквакултурата?
Аквакултурата е свързана с отглеждането на риба, черупкови организми и дори водорасли във вода — независимо дали става въпрос за сладка или солена вода, или нещо по средата. Това е един от най-бързо развиващите се хранителни сектори и е от основно значение за изхранването в света и за стимулирането на икономиките.
Но това не е всичко! Някои видове аквакултури могат също така да помогнат за опазването и възстановяването на водните екосистеми и за ограничаване на въздействието на изменението на климата.
Аквакултурите са разнообразни! Те могат да се отглеждат на сушата в изкуствени или естествени водни басейни, в океана или в бракични води. Сладководната пъстърва често се отглежда в изкуствени канали, а шаранът — във водоеми.
Морски видове като сьомгата, морската каракуда, лавракът и скаридите се отглеждат в мрежени заграждения в морето. Черупковите организми и морските водорасли от своя страна са прикрепени към въжета, опънати в морето, за да растат в защитени заливи, докато пораснат достатъчно, за да бъдат събрани.

Ползи от аквакултурата в ЕС
- Създаване на работни места
Подкрепа за местните икономики и традиции
- Намаляване на вноса
Източник на висококачествена риба и морски храни
- Храна, произведена по-близо до дома
Ограничено въздействие върху околната среда
Как ЕС прави аквакултурата по-устойчива?
Насоките на ЕС за аквакултурата подкрепят визия за устойчивост и конкурентоспособност на сектора. Тези насоки допринасят за:
- улесняване на достъпа до пространство и вода, така че аквакултурата в ЕС да може да продължи да расте
- свеждане до минимум на въздействието на аквакултурата и насърчаване на производството на по-екологосъобразни видове аквакултури
- подобряване на стандартите за здраве на животните и хуманно отношение към тях
- предоставяне на помощ за адаптиране и смекчаване на последиците от изменението на климата за аквакултурата
- стимулиране на научните изследвания, иновациите и развитието на умения
- насърчаване на диверсификацията на производството с цел включване на нови обещаващи видове като водорасли или морски безгръбначни (мекотели, морски таралежи или морски краставици)

Факти за аквакултурата в ЕС
През 2022 г. делът на сектора на аквакултурите в ЕС е малко под 1 % от световното производство.
През 2022 г. стойността на производството на аквакултури в ЕС се оценява на 4,8 млрд. евро.
През 2022 г. в сектора на аквакултурите работят 73 000 души.
ЕС разчита на вноса, като над 70 % от рибата и черупковите организми, които консумираме, са с произход извън нашите граници.
По-голямата част от дейността в сектора на аквакултурите се извършва в четири държави от ЕС: Испания (24 %), Франция (18 %), Гърция (12 %) и Италия (10 %), които заедно произвеждат 64 % от общата продукция на ЕС.
Най-често отглежданите видове са миди, пъстърва, стриди, морска каракуда, лаврак и шаран. Черупковите организми, особено мидите и стридите, съставляват повече от половината от общото производство на аквакултури в ЕС.